Comarch Klasyka


Podobno przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

Programy Comarch Klasyka to wiekowe (jak na standardy IT) ale wciąż popularne i działające programy DOS-owe. Są już ponad 20 lat na rynku, mają rzesze swoich stałych klientów i wielbicieli. Dopóki istnieje DOS (a w środowisku Windows 10 32-bit nadal istnieje) tak długo będą one w użyciu. Dlatego nadal je sprzedajemy, dlatego nadal je serwisujemy. Mamy 18 lat doświadczenia z tymi programami (od 1998 r.). Jeśli państwa firma nadal działa na tych programach, bez problemu możemy je wspierać i serwisować. Programy te do dzisiaj w wielu przypadkach stanowią wzór doskonałości dla nowszych aplikacji. A jedną z podstawowych zalet jest szybkość pracy, przejrzystość i …. chyba właśnie przyzwyczajenie. Wielu klientów (zwłaszcza w słusznym wieku) deklaruje niechęć do zmian, a skoro to działa – po co coś zmieniać. Może tego nie popieramy, ale staramy się nie negować, są różne sytuacje, każdy ma jakiś argument.

W największym skrócie są to oddzielne aplikacje pracujące na oddzielnych bazach danych. Łączy je możliwość pracy na wspólnej bazie kontrahentów, możliwość księgowania zapisów z jednego programu do drugiego. W większych instalacjach pracują na wersji Klient/Serwer (FppCS. KHCS, PIKCS), gdzie programy współpracują z bazą danych opartej na technologii Pervasive SQL. Daje to sporo zalet, gdyż można dostać się do danych z poziomu innych narzędzi (poprzez źródła ODBC). W ten sposób dane możemy wyciągnąć do zewnętrznych analiz (np. Excel, strony www), możemy łatwiej wykonywać zaawansowane prace serwisowe, możemy stworzyć narzędzia zewnętrzne do wykonywania czynności poza programem i zapisujących dane w bazach tych programów. Na tym polu dokonaliśmy w ciągu wielu lat dużej liczby wdrożeń różnych rozwiązań. W wielu przypadkach działają one do dziś.

Aktualnie w sprzedaży są:

  • Fpp i FppCS (F++) Program fakturująco-magazynowy
  • KH i KHCS(Księga Handlowa) Program księgowości kontowej wraz ze środkami trwałymi
  • PLP (Płace Plus) Program kadrowo płacowy. Okrojona wersja programu PIK stworzona z myślą o migracji z programu PL.
  • PIK i PIKCS (Płace i Kadry) Program kadrowo płacowy

Programy: FA (Faktury), PL (program Płace), KP (Księga Podatkowa)  zostały przez Comarch wycofane z produkcji. Wciąż jednak spotykamy je u swoich klientów i mimo braku wsparcia ze strony producenta nadal je serwisujemy. W dłuższej perspektywie programy te zapewne przestaną być użyteczne ze względu na zmiany prawa, ale póki co działają. Klientom zalecamy migrację na nowsze systemy.